Pogrzeb tradycyjny czy urnowy?

kremacja gdańsk

Osoby, które stają przed perspektywą zorganizowania pogrzebu bliskiej osoby, bardzo często muszą zadecydować o wielu rzeczach. W podejmowaniu tych decyzji kierują się nie tylko własnymi upodobaniami, ale także wolą zmarłego. Zadecydować trzeba, czy pochówek ma być kameralny, czy też zgromadzić dużą ilość ludzi. Warto także zastanowić się, czy zmarłego pochować w tradycyjnej trumnie, czy też poddać go kremacji.

Pogrzeb kremacyjny czy tradycyjny?

Jeśli chodzi o usługi pogrzebowe Gdańsk, to rodzina zmarłej osoby ma naprawdę wiele opcji. Jednak warto zastanowić się, czym kierować się przy wyborze formy pochówku. Przede wszystkim, najważniejsza jest tu wola osoby zmarłej. Jednak rodzina często bierze także pod uwagę kwestie ekonomiczne i praktyczne. Z racji tego, że zasiłek pogrzebowy w Polsce wynosi maksymalnie 4000 zł, to rzadko wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów pogrzebu.

Która uroczystość pogrzebowa jest tańsza?

Dlatego też coraz większa liczba osób decyduje się na kremację. Tradycyjny pochówek jest o wiele droższy. Podczas gdy potrafi kosztować on nawet parę tysięcy złotych, to sama kremacja kosztuje kilkaset złotych – a najprostsze modele urn można kupić już nawet za 200 zł.

Tymczasem tradycyjnie trumny potrafią kosztować nawet kilka tysięcy, a w przypadku tradycyjnego pochówku nie są one jedynym kosztem. Doliczyć trzeba także koszt kosmetyki pośmiertnej, ubrań dla osoby zmarłej, odprowadzenia trumny czy też oprawy muzycznej.

Usługi pogrzebowe Credo Gdańsk

Zakład pogrzebowy Credo oferuje swoim klientom uroczystości pogrzebowe z trumną i urną. Każda ceremonia żałobna może odbyć się z udziałem księdza lub osoby duchownej.

Pogrzeb kremacyjny – zalety?

Wiele rodzin rezygnuje z pogrzebu urnowego argumentując, że uniemożliwia on pożegnanie się z osobą zmarłą. Tymczasem przebieg tego typu pochówku bardzo często składa się z dwóch etapów. Na początku rodzina bardzo często życzy sobie wystawienia ciała, by móc spokojnie pożegnać się ze zmarłą osobą. Dopiero wtedy następuje przewiezienie zmarłego do krematorium, gdzie dokonuje się spalenia.

Bez żadnego wątpienia plusem kremacji jest duża mobilność. Nawet w przypadku przeprowadzki rodzina zmarłej osoby może w każdej chwili przenieść urnę z jego prochami do innego grobu. Sprawa komplikuje się, kiedy dochodzi do tradycyjnego pochówku. Dzięki temu, że urna zajmuje mało miejsca, można w jednym grobie złożyć prochy wielu członków rodziny.

Warto pamiętać o tym, że obecnie obowiązujące polskie prawo określa, że urna z prochami zmarłej osoby może być pochowana wyłącznie na cmentarzu. Dlatego rodzina musi pamiętać o tym, że niemożliwe jest przechowywanie urny w innym miejscu, takim jak choćby dom – jest to zwyczajnie nielegalne i karane wysokimi grzywnami.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pogrzeby w Bełchatowie

Witam, w Bełchatowie w Łódzkiem jest już w zasadzie pół na pół pogrzebów z trumna i pogrzebów urnowych. Nie ma wyjścia bo nie można inaczej dochować do grobu jak wkopać urnę z prochami.


1
0
Would love your thoughts, please comment.x