organizacja pogrzebu krok po kroku

Organizacja pogrzebu w kilku krokach

Pogrzeb powinien zostać przygotowany w możliwie najkrótszym terminie. Wynika to z faktu, że przechowywanie zwłok w chłodni powyżej trzech dni wiąże się z dodatkowymi kosztami, które dla wielu osób stanowią duże obciążenie finansowe. Dobry zakład pogrzebowy z pewnością zajmie się organizacją w sposób kompleksowy, jednak warto zapoznać się z najważniejszymi etapami tego procesu. Scharakteryzowano je poniżej.

1. Uzyskanie karty zgonu

Bez tego nie można rozpocząć przygotowań do pogrzebu. W przypadku śmierci w szpitalu zwykle nie musimy załatwiać żadnych dodatkowych formalności. Nieco inaczej jest w sytuacji, gdy śmierć nastąpiła w domu. Musimy poinformować o tym lekarza rodzinnego (zazwyczaj świadczy on swoje usługi wyłącznie w ciągu dnia) lub lekarza pogotowia (możliwość zgłoszenia przez całą dobę).

2. Przetransportowanie zwłok

Transport zwłok nie jest konieczny, jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, który posiada chłodnię. W innym przypadku należy wybrać przedsiębiorstwo pogrzebowe, które świadczy swoje usługi 24 godziny na dobę, niezależnie czy jest to dzień powszechni, czy święto. Cena przetransportowania ciała zależy od wielu czynników m.in. odległości między miejscem zgonu, a chłodnią.

organizacja pogrzebu

3. Wystawienie aktu zgonu

Dokument ten uzyskiwany jest we właściwym Urzędzie Stanu Cywilnego. Wbrew pozorom jest on wydawany nie tylko najbliższym zmarłego. Odbioru może dokonać przedstawiciel zakładu pogrzebowego, jeśli tylko uzyska on pisemną zgodę klienta. W USC należy przedstawić kartę zgonu oraz dowód osobisty osoby zmarłej.

4. Skompletowanie dokumentacji

Formalności związane z organizacją pochówku są dość złożone. Na szczęście doświadczeni pracownicy Roch-Abel.pl udzielają kompleksowego wsparcia na każdym etapie współpracy. Niezbędne dokumenty to m.in. karta zgonu, dowód osobisty zmarłego, dowód osobisty klienta, zaświadczenie o pobieraniu renty/emerytury i inne.

5. Organizacja pochówku

Konieczne jest ustalenie daty oraz godziny pogrzebu. Ważne jest również załatwienie niezbędnych formalności w kościele oraz na cmentarzu (wskazanie miejsca spoczynku zmarłego). Zakład pogrzebowy oferuje m.in. przygotowanie ciała do pochówku, oprawę muzyczną oraz florystyczną, kremację, ekshumację zwłok, pomoc w doborze trumny/urny/akcesoriów pogrzebowych.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zapraszam
7 miesięcy temu

Prowadzę podobny serwis – zapraszam.