Kraków to duże miasto, dlatego też znajduje się tu kilka metropolii. Oprócz obiektów zabytkowych, jak stary Cmentarz Podgórski czy Cmentarz Żydowski, pogrzeby odbywają się przez cały rok. Miejsca na nekropoliach krakowskich są ograniczone, dlatego też dominują tutaj groby rodzinne – wiele cmentarzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu znajdowało się poza granicą miasta.

Cmentarz Rakowicki
Cmentarz Rakowicki jest najsłynniejszym krakowskim cmentarzem – został założony w 1803 roku i zajmuje 42 hektary powierzchni. Nekropolia jest miejscem pochówku wielu zasłużonych krakowian – Lucjana Rydla, Jana Matejki, Ignacego Daszyńskiego. Zakłady pogrzebowe nadal organizują pogrzeby na nekropolii, a część z nich funkcjonuje w bezpośredniej okolicy cmentarza – https://funer.com.pl/szukaj,Kraków,20,1,1.html.
Cmentarz Batowicki
Cmentarz Batowicki jest jednym z największych i najmłodszych krakowskich cmentarzy, znajdującym się w dzielnicy Prądnik Czerwony. Powstał w 1923 roku w związku ze znacznym rozrostem terytorialnym i demograficznym miasta. Pogrzeby odbywają się tu przez cały czas – w ciągu roku jest ich około 1600. Obecnie cmentarz ma powierzchnię 41,75 hektara.
Cmentarz Grębałów
Cmentarz Grębałów to kolejna znana krakowska nekropolia położona w dzielnicy Nowa Huta. Ma powierzchnię 25,5 hektara i działa od 1964 roku. Obecnie na cmentarzu znajduje się około 28 tysięcy nagrobków i liczba ta stale rośnie. Jeden z niewielkich pomników został stworzony z fragmentów Pomnika Grunwaldzkiego, zniszczonego przez Niemców.
Cmentarz w Bieżanowie
Cmentarz w Bieżanowie był pierwotnie nekropolią przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Został założony w 1807 roku na granicy Rżąki i Bieżanowa – wówczas były to wsie znajdujące się poza granicami miasta. Do Krakowa cały Bieżanów włączono dopiero w 1973 roku.
Cmentarz Bronowice
Bronowicki cmentarz został założony w 1909 roku jako cmentarz parafialny, ma powierzchnię 2,5 hektara. Spoczywają na nim członkowie starych, bronowickich rodów chłopskich, jak choćby rodzina Tetmajerów czy Rydlów.