usługi pogrzebowe Drejka

Jakim procedurom podlega sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć poza granicami kraju to ogromny problem dla bliskich, którzy przeżywając żałobę muszą zmierzyć się z problemem załatwienia formalności i pozwoleń na sprowadzenie zwłok.

Sprowadzenie zwłok z zagranicy


Najłatwiej jest załatwić transport zwłok z terenu Unii Europejskiej oraz państw stowarzyszonych. Bardzo trudne i kosztowne jest przywożenie zmarłych lub ich szczątków z odległych zakątków globu. Aby sprostać wszystkim trudom rodziny wynajmują firmy specjalistyczne, które zajmują się transportem zwłok i organizacją pochówków.
Przygotowanie do transportu należy rozpocząć w urzędzie polskim – pierwszą zgodą, jakiej potrzebujemy jest pozwolenie na pogrzeb wydane przez starostę powiatu, na terenie którego planowany jest pochówek. Wniosek o wydanie decyzji w urzędzie składa osoba spokrewniona ze zmarłym (dopuszcza się pokrewieństwo do czwartej linii). Oczekując na zgodę starosty warto udać się do stacji SANEPID po dokument uprawniający do transportu zwłok przez terytorium RP – do odległości 60 km taka zgoda nie jest wymagana.
Mając pozytywną decyzję starosty można wyprawić się za granicę. Nie trzeba tego robić osobiście – wystarczy upoważnienie dla przedstawiciela firmy realizującej zleconą usługę transportową.

Transport zwłok a przepisy zagraniczne


Przywiezienie zwłok do kraju zawsze odbywa się przy współpracy z polskimi placówkami konsularnymi. Tam właśnie należy przedstawić pozwolenie od starosty oraz akt zgonu uzupełniony zaświadczeniem, że śmierć nie nastąpiła na skutek choroby zakaźnej. Wraz z wnioskiem kierowanym do konsula należy uiścić opłatę. Po uzyskaniu dokumentów z konsulatu należy jeszcze zdobyć pozwolenie od władz miejscowych na wywóz zwłok. Wszystkie te formalności przejmie na siebie zakład usług pogrzebowych Drejka.
Transport może odbywać się drogą lądową, powietrzną lub morską. Ze względu na epidemię koronawirusa przed podjęciem jakichkolwiek działań należy sprawdzić, jakie są procedury bezpieczeństwa wydane przez dany kraj na czas pandemii. Do transportu używa się odpowiednio zabezpieczonych trumien z metalowym wkładem lub metalowych urn.

Ile kosztuje transport zwłok z zagranicy?


Koszty usługi przywozu ciała z zagranicy zależne są przede wszystkim od odległości oraz środka transportu. Najszybszy jest transport lotniczy, ale jest on jednocześnie najdroższy. Dodatkowo warto pamiętać, że nie każda linia lotnicza pozwala na przewóz trumien.
Wynajmując firmę przewozowa należy zawsze sprawdzić jakie są stawki za kilometr.
Obok opłaty za transport rodzina musi liczyć się z kosztami przechowania ciała, kremacji, balsamacji czy innych usług pogrzebowych wykonanych na terenie obcego kraju. Dobrym pomysłem jest rozszerzenie polisy na życie o ubezpieczenie na wypadek śmierci poza granicami RP.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
korzystałam z tej firmy
10 miesięcy temu

Sprowadzałam zwłoki do polski z Anglii, wybrałam firmę Glob Drejka – polecam.

transport z Niemiec
10 miesięcy temu

Koleżanko ten Drejka to musi być bardzo znana firma przewozowa, mi przewozili ciało brata z Niemiec z pod Berlina i faktycznie byli najtańsi w Polsce.