Jak zorganizować transport zwłok z zagranicy do Polski?

transport zwłok

Śmierć bliskich to zawsze ogromna trauma dla rodziny. A jeśli to odejście ma miejsce z dala od domu rodzinnego, to pojawia się dodatkowy problem, jakim jest sprowadzenie zwłok. Ze względu na skomplikowane procedury sanitarne i urzędnicze najlepiej powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie zajmującej się tego rodzaju transportem, np. drejka.pl.

Od czego zacząć organizację transportu zwłok?

Rodzina, która organizuje pochówek musi podjąć szybkie działania – każdy dzień oznacza wysokie koszty przechowania ciała. Sprowadzenie zwłok to trudna operacja, która wymaga współpracy z urzędami co najmniej dwóch państw: Polski oraz tego kraju, na terenie którego miał miejsce zgon.

Pierwsze kroki należy skierować do urzędu starosty powiatowego właściwego dla miejsca przyszłego pochówku. Na rozpatrzenie wniosku i wydanie zgody na pogrzeb starosta ma trzy dni.

Organizator pogrzebu może udać się za granicę osobiście lub upoważnić do wszelkich czynności przedstawiciela firmy, która realizować będzie usługę przywozu.

Transport zwłok a procedury zagraniczne

Do załatwienia pozwolenia na wywóz zwłok z danego kraju musimy mieć zgodę starosty, akt zgonu oraz zaświadczenie, że jego przyczyną nie była choroba zakaźna (wykaz chorób objętych zakazem transportu jest dostępny na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego).

W przywóz ciała do kraju zawsze angażują się polskie służby konsularne. Załatwiając w konsulacie pozwolenie na transport należy uiścić opłatę. Dodatkowo należy zdobyć zgodę miejscowych urzędników, na przykład koronera na Wyspach.

Transport zwłok w trumnie lub szczątków w urnie

Sposób załatwiania zgód na przewóz ludzkich szczątków lub zwłok jest jednakowo skomplikowany niezależnie od formy – czy jest to ciało w trumnie czy prochy w urnie. W przypadku spopielenia należy okazać dodatkowo dokument potwierdzający kremację – certyfikat oraz oświadczenie, że urna jest z metalu i zawiera prochy ludzkie.

Sprowadzenie zwłok wymaga dochowania wszelkich procedur sanitarnych. Do transportu można używać wyłącznie specjalnie wyposażonych i przygotowanych samochodów. Zwłoki można także przewozić drogą powietrzną lub morską. Ze względu na zagrożenie epidemiczne koronawirusem wiele państw nie wydaje zgody na transport zwłok, które nie zostały poddane balsamacji lub kremacji.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zapraszam na funer
10 miesięcy temu

Na portalu funer znajdują się oferty wielu firm zajmujących się przewozem zmarłych.


1
0
Would love your thoughts, please comment.x